Forskarutbildningsgrupper

Prefekten är ytterst ansvarig för forskarutbildningen på institutionsnivå. Vid varje institution finns också en eller flera forskarutbildningsgrupper som bereder dessa frågor. Grupperna består av representanter för både handledare och doktorander. Prefekterna hittar du i högerspalten.

Institutionen för epidemiologi och global hälsa

Ulrika Harju (sammankallande, administratör)
Mazen Baroudi (doktorandrepresentant)
Lars Lindholm
Marie Lindqvist
Miguel San Sebastian

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin

Medicin, Hållbar medicin
Per Wester (sammankallande)
Elin Lindahl (administratör)
Lisbeth Slunga-Järvholm
Albin Stjernbrandt (doktorandrepresentant)

Allmänmedicin
Olov Rolandsson (sammankallande)
Elin Lindahl (administratör)

Institutionen för integrativ medicinsk biologi

Paul Kingham (sammankallande)
Anita Dreyer-Perkiömäki (administratör)
Elise Koch (doktorandrepresentant)
Mikko Lammi
Nadia Ferry Yassin

Institutionen för kirurgisk och perioperativ vetenskap

Michael Haney (sammankallande)
Anna-Maria Eriksson (administratör)
Ulf Gunnarsson
Moa Lindgren (doktorandrepresentant)

Institutionen för klinisk mikrobiologi

Mari Norgren (sammankallande)
Maja Ingo (administratör)
Ebba Rosendal (doktorandrepresentant)
Constantin Urban
Anna Överby Wernstedt

Institutionen för klinisk vetenskap

Fredrik Karlsson (sammankallande)
Stina Alm (doktorandrepresentant)
Anders Behndig
Martin Fahlström
Eva Henje
Thorbjörn Holmlund
Annika Idahl
Jussi Jokinen
Torbjörn Lind
Christina Lindén
Jan Malm
Karin Moström (administratör)
Maud Normark (administratör)
Emilia Sundström (doktorandrepresentant)

Institutionen för medicinsk biovetenskap

Karin Nylander (sammankallande)
Johan Hultdin
Olivia Carlund (doktorandrepresentant)

Institutionen för medicinsk kemi och biofysik

Nasim Sabouri (sammankallande)
Ignacio Mir-Sanchis
Josefin Forslund (doktorandrepresentant)
Ingrid Råberg (administratör)

Institutionen för molekylärbiologi

Ulrich von Pawel-Rammingen (sammankallande)
Anna Berghard
Annika Berglund (administratör)
Jacob Lewerentz (doktorandrepresentant)
Mikael Wikström (administratör)

Institutionen för odontologi

Pernilla Lif Holgersson (sammankallande)
Mattias Pettersson
Malin Järnskoog (administratör)
Mark Lindholm (doktorandrepresentant)

Institutionen för omvårdnad

Åsa Audulv
Rebecca Baxter
Karin Bölenius (Region Västerbotten)
Monica Christianson
Eva Ericson-Lidman
Maria Forsner
Per Fransson
Senada Hajdarevic
Åsa Hörnsten
Ulf Isaksson
Britt-Marie Lindgren
Birgitta Nilsson (administrator)
Marlene Nordlander
Birgitta Olofsson
Margareta Persson
Gunilla Strandberg
Karin Sundin

Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering

Martin Björklund (sammankallande)
Chatarina Carlén (administratör)
Anders Eriksson 
Elin Granholm (doktorandrepresentant)
Ingeborg Nilsson
Peter Nordström
Britt-Marie Stålnacke
Apostolos Theos

Institutionen för strålningsvetenskaper

Anders Eklund (sammankallande)
Jennifer Frankel (doktorandrepresentant)
Beatrice Melin
Tufve Nyholm
Urban Wiklund
Katrine Riklund
Maria Wing (administratör)

UCMM

Simon Tuck (sammankallande)
Ulf Ahlgren
Max Hahn (doktorandrepresentant)
Lina Sollén (administratör)

Prefekter

Lena Åminne
2020-10-22