Fakultetsledning

Mikael Elofsson, dekan.

Foto: Mattias Pettersson

Dekan
Mikael Elofsson

Professor i organisk kemi med inriktning mot läkemedelskemi

Ordförande i fakultetsnämnden

Telefon: 090-786 93 28, 070-616 93 28
E-post: mikael.elofsson@umu.se

Sara Sjöstedt de Luna, prodekan.

Foto: Mattias Pettersson

Prodekan
Sara Sjöstedt de Luna

Professor i matematisk statistik

Dekans ställföreträdare, vice ordförande i fakultetsnämnden

Telefon: 090-786 54 06
E-post: sara.sjostedt.de.luna@umu.se

Karolina Broman, ordförande i utbildningskommittén.

Foto: Mattias Pettersson

Ordförande i utbildningskommittén
Karolina Broman

Universitetslektor i kemididaktik

Telefon: 090-786 95 81
E-post: karolina.broman@umu.se

Ordförande i forskningskommittén

Ove Axner
Professor i fysik 

Telefon: 090-786 67 54
E-post: ove.axner@umu.se

 

Frank Drewes, ordförande i kommittén för utbildning på forskarnivå.

Foto: Mattias Pettersson

Ordförande i kommittén för utbildning på forskarnivå
Frank Drewes

Professor i datavetenskap

Telefon: 090-786 97 90
E-post: frank.drewes@umu.se

Åsa Boily, kanslichef.

Foto: Mattias Pettersson

Kanslichef
Åsa Boily
Chef för Kansliet för teknik och naturvetenskap
Telefon: 090-786 63 76
E-post: asa.boily@umu.se

Anders Lundin, ställföreträdande chef.

Foto: Mattias Pettersson

Ställföreträdande kanslichef
Anders Lundin

Ställföreträdande chef för Kansliet för teknik och naturvetenskap

Telefon: 090-786 99 34, 070-694 56 57
E-post: anders.lundin@umu.se

 

 

Anna-Lena Lindskog
2020-10-08