Forskarutbildningsgrupper

Prefekten är ytterst ansvarig för forskarutbildningen på institutionsnivå. Vid varje institution finns också en eller flera forskarutbildningsgrupper som bereder dessa frågor. Grupperna består av representanter för både handledare och doktorander. Prefekterna hittar du i högerspalten.

Institutionen för epidemiologi och global hälsa

Ulrika Harju (sammankallande, administratör)
Mazen Baroudi (doktorandrepresentant)
Lars Lindholm
Marie Lindqvist
Miguel San Sebastian

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin

Medicin, Hållbar medicin
Per Wester (sammankallande)
Hedi Kriit (doktorandrepresentant)
Elin Lindahl (administratör)
Lisbeth Slunga-Järvholm

Allmänmedicin
Olov Rolandsson (sammankallande)
Elin Lindahl (administratör)

Institutionen för integrativ medicinsk biologi

Paul Kingham (sammankallande)
Anita Dreyer-Perkiömäki (administratör)
Nadia Ferry Yassin (administratör)
Elise Koch (doktorandrepresentant)
Mikko Lammi
Ulrika Pettersson Kymmer

Institutionen för kirurgisk och perioperativ vetenskap

Michael Haney (sammankallande)
Anna-Maria Eriksson (administratör)
Ulf Gunnarsson
Moa Lindgren (doktorandrepresentant)

Institutionen för klinisk mikrobiologi

Constantin Urban (sammankallande)
Maja Ingo (administratör)
Johan Normark
Ebba Rosendal (doktorandrepresentant)
Anna Överby Wernstedt

Institutionen för klinisk vetenskap

David Lindquist (sammankallande)
Roberth Adebahr (doktorandrepresentant)
Karin Brunnegård
Inga Dennhag
Isabell Hedberg (doktorandrepresentant)
Thorbjörn Holmlund
Annika Idahl
Jussi Jokinen
Fredrik Karlsson
Torbjörn Lind
Christina Lindén
Jan Malm
Karin Moström (administratör)
Maud Normark (administratör)
Olof Sandström

Institutionen för medicinsk biovetenskap

Karin Nylander (sammankallande)
Olivia Carlund (doktorandrepresentant)
Johan Hultdin

Institutionen för medicinsk kemi och biofysik

Nasim Sabouri (sammankallande)
Josefin Forslund (doktorandrepresentant)
Ignacio Mir-Sanchis
Ingrid Råberg (administratör)

Institutionen för molekylärbiologi

Ulrich von Pawel-Rammingen (sammankallande)
Anna Berghard
Annika Berglund (administratör)
Jacob Lewerentz (doktorandrepresentant)
Mikael Wikström (administratör)

Institutionen för odontologi

Anders Johansson (sammankallande)
Mattias Pettersson
Mark Lindholm (doktorandrepresentant)
Patrik Wallström (administratör)
Catharina Österlund

Institutionen för omvårdnad

Åsa Audulv
Rebecca Baxter
Karin Bölenius (Region Västerbotten)
Monica Christianson
Eva Ericson-Lidman
Maria Forsner
Per Fransson
Senada Hajdarevic
Åsa Hörnsten
Ulf Isaksson
Britt-Marie Lindgren
Birgitta Nilsson (administrator)
Marlene Nordlander
Birgitta Olofsson
Margareta Persson
Gunilla Strandberg
Karin Sundin

Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering

Martin Björklund (sammankallande)
Maria Berglind (administratör)
Anders Eriksson 
Ingeborg Nilsson
Peter Nordström
Emil Rapo (doktorandrepresentant)
Britt-Marie Stålnacke
Apostolos Theos

Institutionen för strålningsvetenskaper

Anders Eklund (sammankallande)
Jennifer Frankel (doktorandrepresentant)
Beatrice Melin
Tufve Nyholm
Katrine Riklund
Urban Wiklund
Maria Wing (administratör)

UCMM

Simon Tuck (sammankallande)
Ulf Ahlgren
Max Hahn (doktorandrepresentant)
Lina Sollén (administratör)

Prefekter

Lena Åminne
2021-09-15