Utsedda webbredaktörer för umu.se

Listan visar de medarbetare som är utsedda av chef/prefekt att ha rollen webbredaktör för den externa webbplatsen www.umu.se.

Förändring av redaktörsorganisation

Hösten 2021 slogs rollen webbredaktör och innehållsansvarig ihop till en roll med namnet webbredaktör. Detta innebär att personer som endast har en roll går en kompletteringsutbildning under hösten och början på 2022.

De personer som inte kompletterat sin utbildning än har kvar akronymerna för de tidigare rollerna i listan nedan.

Endast innehållsansvarig: IA

Endast webbredaktör (tidigare roll): WR

 

Humanistisk fakultet

Centrum för samisk forskning - Várdduo

​Karin Johansson

Humanistiska fakultetens kansli

Per Melander

​Therese Ekström

​Humlab

Jon Svensson

Kajsa Palm

Mattis Lindmark

Institutionen för idé- och samhällsstudier

Sandra Olsson

Fredrik Lindborg

Institutionen för kultur- och medievetenskaper

Jonas Vågström (tjänstledig)

Hanna Kalla (vikariat)

Claes Björnberg, WR

Institutionen för språkstudier

Magnus Nordström

​Institutionen för estetiska ämnen i lärarutbildningen

​Emil Lindqvist, WR

​Sara Rylander

Camilla Henriksson

Samhällsvetenskaplig fakultet

​Handelshögskolan

​Susanne Schmidt, IA

​David Skog, WR

​Institutionen för informatik

​Johan Bodén

​Sabina Lindgren

Magnus Mikaelsson

Hanna Dermes Gibson

Institutionen för kost- och måltidsvetenskap

Patrik Wallström

Pedagogiska institutionen

​Moa Eirell, WR

​Ulrika Sahlen

​Anna Frohm

Sociologiska institutionen

Moa Eirell, WR

​Ulrika Sahlen

Anna Frohm

Institutionen för psykologi

​Johanna Lidgren, WR

Moa Eirell, WR

​Ulrika Sahlen

​Anna Frohm

​Institutionen för socialt arbete

​Ellinor Gustafsson

​Institutionen för tillämpad utbildningsvetenskap

​Kenneth Ekström

​Björn Sigurdsson

​Sofia Hansson, WR

Juridiska institutionen

​Sofia Strömgren

​Emma Lind, WR

Anna Henriksson, WR

Kansliet för samhällsvetenskap

​Eva Stoianov

​Elin Andersson

Statsvetenskapliga institutionen

​Elin Andersson

Linnea Eriksson-Östberg

​Malin Nygren, WR

Johanna Frank, IA

Centrum för skolledarutveckling

​Fredrika Moliis

Charlotte Sedholm

​Idrottshögskolan

​Anna-Karin Eriksson

​Enheten för demografi och åldrandeforskning vid Umeå universitet (CEDAR)

​Karin Johansson

Centrum för regionalvetenskap vid Umeå universitet (Cerum)

​​Ellinor Gustafsson

​Jonas Westin

Centrum för digital samhällsforskning (DIGSUM)

​Simon Lindgren

​Mathilda Åkerlund, WR

​Samuel Merrill, WR

Institutionen för geografi

​Fredrik Gärling

​Enheten för ekonomisk historia

​Maria Lindström

Transportforskningsenheten (TRUM)

​Fredrik Gärling

​Enheten för polisutbildning vid Umeå universitet

​Sabinha Önnerlöv

Katrin Pusch

​Eva-Marie Hilli Sandberg, WR

​Emma Gustafsson, WR

​Umeå centrum för genusstudier (UCGS)

​Elin Andersson

​Fair Tax

​Elin Andersson

Högpresterande beräkningscentrum Norr (HPC2N)

Björn Torkelsson, IA

Teknisk- naturvetenskaplig fakultet

Europeiska CBRNE-centret

Åsa Burlin

Lisa Hermansson

Institutionen för datavetenskap

​Petra Wester, WR

Tomas Forsman, WR

​Victoria Skeidsvoll

Jan Erik Moström, WR

Institutionen för ekologi, miljö och geovetenskap

​Elisabet Carlborg

​Claes Persson, WR

​Kemiska institutionen

​Claes Persson, WR

​Stina Berglund Fick

​Joao Figueira, WR

​Andras Gorzsas, WR

​Institutionen för fysik

​Jens Zamanian

Ove Axner, IA

Thomas Wågberg, IA

​Gabriella Allansson, WR

​Hans Forsman, WR

​Carolina Näslund, WR

​Lisa Viktorsson, WR

​Sandra Straumdal

Henrik Linder, WR

​Institutionen för fysiologisk botanik

​Anne Honsel

Institutionen för matematik och matematisk statistik


​Sandra Bern

​Maja Gagner

​Maria Granberg

Peter Anton, WR

​Lars-Daniel Öhman, WR

​Lisa Hed, WR

​Catarina Rudälv, WR

​Cecilia Rydberg

​Jun Ju

Norea Åhlin

Elin Wiklund

Jonas Westin

​Institutionen för molekylärbiologi

​Ingela Nilsson, IA

​Viktoria Vedin, WR

​Marek Wilczynski, WR

​Hanna Eriksson, WR

Johan Henriksson

​Institutionen för tillämpad fysik och elektronik

Marika Falk

​Robert Sjöblom, WR

​Catharina Åhgren, WR

​Mark Murphy

​Florian Schmidt, WR

​Linda Pommer, WR

​Kansliet för teknik och naturvetenskap

​Anna-Lena Lindskog

​Ingrid Söderbergh

​Eric Ågren

​Umeå marina forskningscentrum (UMF)

​Kristina Viklund

​Markus Nordin, WR

​Kemiskt biologiskt center (KBC)

​Anna Shevtsova

​Anne Honsel

​Claes Persson, WR

​UCEM forskningsinfrastruktur elektronmikroskopi

​Linda Sandblad, IA

​Hussein Haggag

​Institutionen för naturvetenskapernas och matematikens didaktik

​Helena Westman

​Umeå forskningscentrum för matematikdidaktik (UFM)

​Mathias Norqvist

​EcoChange

Kristina Viklund

Centrum för hållbar produktion av cement och bränd kalk

Marika Falk

EcoCentrum för medicinsk teknik och fysik (CMTF)

Marika Falk

Linda Pommer, WR

Medicinsk fakultet

Enheten för biobanksforskning

Lena Jakobsson

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin

Kristina Lindblom

​Lena Heldorsson Fjellström, WR

Stefan Söderberg, IA

​Institutionen för epidemiologi och global hälsa

​Ulrika Järvholm

​Miguel San Sebastian, WR

​Wolfgang Lohr

​Institutionen för kirurgisk och perioperativ vetenskap

​Johanna Björnstig, IA

Heléne Andersson

Institutionen för klinisk mikrobiologi

​Maja Ingo, IA

​Sarita Nordström, WR

Lena Richardt, WR

Anna Dietrich

​Institutionen för klinisk vetenskap

​Helena Harding

​Patrik Hjelt, WR

Institutionen för medicinsk biovetenskap

​​Clas Wikström, WR

​Jennica Degerfeldt, WR

Institutionen för molekylärbiologi

Hanna Eriksson, WR

​Institutionen för medicinsk kemi och biofysik

​Anna Shevtsova

​Institutionen för odontologi

Sari Korva

​Institutionen för omvårdnad

​Majken Hjalmarsson

Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering

Britt-Marie Eliasson

Maria Boström

Institutionen för strålningsvetenskaper

​Maria Wing

​Carolina Hawranek

​Kansliet för medicin

​Lena Åminne

​Ola Nilsson

Wasif Ali

Umeå centrum för molekylär medicin (UCMM)

​Lina Sollén

​Wallenberg centrum för molekylär medicin vid Umeå universitet (WCMM)

​Maria Nordström

​Mikael Stiernstedt

​Umeå centrum for comparative biology (UCCB)

​Cathrine Persson

Umeå centrum för funktionell hjärnavbildning (UFBI)

​Mikael Stiernstedt

​Institutionen för integrativ medicinsk biologi (IMB)

​Anita Dreyer-Perkiömäki

Olov Nilsson, WR

MIMS

​Nora Lehotai, WR

Johan Henriksson

Utan fakultetstillhörighet

Arktiskt centrum vid Umeå universitet (Arcum)

​Anngelica Kristoferqvist

​Lärarhögskolan

​Marie Oskarsson

Christina Sander Nordin

Umarts - Umeå centrum för arkitektur, design och konst

Jon Svensson

Universitetspedagogik och lärandestöd (UPL)

​Hanna Karlsson

​Marie Friman

Jörgen Ivarsson

​​Curiosum

​Eva Johansson Lönn

​Marianne Eik

Alexandra Björnham, WR

​Universitetsbiblioteket

​Susanne Sjöberg

​Josefin Rönngren

​Malin Nilsson

​Lina Karlsson

​Hanna Olsson

​Sanna Ulfsparre

​Niklas Lehto

​David Södermark

​Kristoffer From

Linus Talltjärn, WR

Universitetsförvaltningen

Ekonomienheten

Oskar Brånin

Peter Nordin

Daniel Wahlström

International Office

Jessica Bergström Grahn

​Alexandra Lindén

​Sandra Lundström

​Petra Käck

Internrevisionen

​Jonas Hansson, WR

Universitetsservice

​Frida Fjällström

Alexandra Haglund

​Personalenheten

​Sara Rambe

​Rosita Nilsson

​Elizabet Westerlund

​Studentcentrum

​Richard Hartvik

​Maria Rudberg, WR

​Anita Engkvist, WR

​Åsa Hammarberg, WR

​Jeanette Lundberg, WR

Thomas Wahlström

​Kommunikationsenheten

​Ulrika Nordlander

Jonas Mattebo

Anna Svanbeck

​Anja Axelsson

Erik Vesterberg

​Annica Höglund

David Meyers

Jonas Ericson, WR

​Jonas Lidström, WR

​Ulrika Bergfors

​Sonja Nordström

​Gabriella Dekombis, WR

​Anna Lawrence, WR

​Marika Wahlberg

​Ida Åberg, WR

​Magdalena Munther

​Andreas Borgström

​Lina Strömquist

​Boel Elmroth

​Johanna Fredriksson, WR

​Elin Sköld

​Maria Hammarström, WR

​Malin Sunna, WR

​Anna Lundström, WR

Kristina Forsman Lindmark, WR

Enheten för forskningsstöd och samverkan

​Lena Holmberg

Lotta Fjellner, WR

​Planeringsenheten

​​Elin Wiklund

Anna Tjernberg, WR

​Universitetsledningens kansli

​Chatarina Wiklund

​Frida Johansson, WR

Linnea Westberg

ITS

Elin Sköld

Alumni engelska

​Jessica Bergström

Kompetensutveckling

​Lena Holmberg

Lokalförsörjningsenheten

Lisa Redin

Enbart sidor på studentwebben

​​Designhögskolan

Jens Persson

Arkitekthögskolan

​Emelie El-Habta

​Erik Persson

Konsthögskolan

Robert Djärv

Övrigt

Bildmuseet

​Helena Vejbrink

​Mattias O Andersson, WR

Martina Wolgast, WR

Innovationskontor Norr

Karin Borge Renberg

Erik Vesterberg
2021-11-26