Utsedda webbredaktörer för umu.se

Listan visar de medarbetare som är utsedda av chef/prefekt att ha rollen webbredaktör för den externa webbplatsen www.umu.se.

Humanistisk fakultet

Centrum för samisk forskning - Várdduo

​Karin Johansson

Humanistiska fakultetens kansli

Per Melander

​Therese Ekström

​Humlab

Jon Svensson

Kajsa Palm

Mattis Lindmark

Sandra Lundström

Institutionen för idé- och samhällsstudier

Sandra Olsson

Fredrik Lindborg

Institutionen för kultur- och medievetenskaper

Jonas Vågström

Claes Björnberg

Institutionen för språkstudier

Magnus Nordström

Katrin Pusch

Sandra Lundström

​Institutionen för estetiska ämnen i lärarutbildningen

​​Sara Rylander

Camilla Henriksson

Samhällsvetenskaplig fakultet

​Handelshögskolan

​David Skog

​Institutionen för informatik

​Johan Bodén

​Sabina Lindgren

Magnus Mikaelsson

Hanna Dermes Gibson

Institutionen för kost- och måltidsvetenskap

Patrik Wallström

Marie Lundborg Jonsson

Pedagogiska institutionen

​Moa Eirell

​Ulrika Sahlen

​Anna Frohm

Sociologiska institutionen

Moa Eirell

​Ulrika Sahlen

Anna Frohm

Institutionen för psykologi

Moa Eirell

​Ulrika Sahlen

​Anna Frohm

​Institutionen för socialt arbete

​Ellinor Gustafsson

​Institutionen för tillämpad utbildningsvetenskap

​Kenneth Ekström

​Björn Sigurdsson

Sofia Hansson

Andreas Olsson

Juridiska institutionen

​Sofia Strömgren

Anna Henriksson

Kansliet för samhällsvetenskap

​Eva Stoianov

​Elin Andersson

Statsvetenskapliga institutionen

​Linnea Eriksson-Östberg

​Malin Nygren

Emma Lindström

Centrum för skolledarutveckling

​Fredrika Moliis

Charlotte Sedholm

​Idrottshögskolan

​Anna-Karin Eriksson

​Enheten för demografi och åldrandeforskning vid Umeå universitet (CEDAR)

​Karin Johansson

Centrum för regionalvetenskap vid Umeå universitet (CERUM)

​​Ellinor Gustafsson

​Jonas Westin

Centrum för digital samhällsforskning (DIGSUM)

​Simon Lindgren

​Mathilda Åkerlund

Institutionen för geografi

​Fredrik Gärling

​Jonas Lidström

​Enheten för ekonomisk historia

​Maria Lindström

Transportforskningsenheten (TRUM)

​Fredrik Gärling

​Enheten för polisutbildning vid Umeå universitet

​Sabinha Önnerlöv

​Emma Gustafsson

Sandra Sjöström

​Umeå centrum för genusstudier (UCGS)

​Elin Andersson

Veronika Lodwika

Linda Sandberg

​Fair Tax

​Elin Andersson

Teknisk- naturvetenskaplig fakultet

Europeiska CBRNE-centret

Åsa Burlin

Lisa Hermansson

Institutionen för datavetenskap

​Victoria Skeidsvoll

Jan Erik Moström

Institutionen för ekologi, miljö och geovetenskap

​Elisabet Carlborg

​Kemiska institutionen

​Stina Berglund Fick

​Joao Figueira

Anna Strom

Claes Persson

​Institutionen för fysik

​Jens Zamanian

Ove Axner

​Gabriella Allansson

​Carolina Näslund

​Sandra Straumdal

Henrik Linder

​Institutionen för fysiologisk botanik

​Anne Honsel

Institutionen för matematik och matematisk statistik


​Sandra Bern

​Maja Gagner

​Maria Granberg

​Lisa Hed

​Catarina Rudälv

​Cecilia Rydberg

​Jun Ju

Norea Åhlin

Elin Wiklund

Jonas Westin

Maryam Sharifzadeh

Klara Stokes

Lars-Daniel Öhman

​Institutionen för molekylärbiologi

​Viktoria Vedin

​Marek Wilczynski

​Nora Lehotai

Johan Henriksson

Hanna Eriksson

​Institutionen för tillämpad fysik och elektronik

Marika Falk

​Catharina Åhgren

​Mark Murphy

​Florian Schmidt

​Linda Pommer

​Kansliet för teknik och naturvetenskap

​Anna-Lena Lindskog

​Ingrid Söderbergh

​Eric Ågren

​Umeå marina forskningscentrum (UMF)

​Kristina Viklund

​Markus Nordin

​Kemiskt biologiskt center (KBC)

​Anna Shevtsova

​Anne Honsel

​UCEM forskningsinfrastruktur elektronmikroskopi

​Hussein Haggag

​Institutionen för naturvetenskapernas och matematikens didaktik

​Helena Westman

​Umeå forskningscentrum för matematikdidaktik (UFM)

​Mathias Norqvist

​EcoChange

Kristina Viklund

Centrum för hållbar produktion av cement och bränd kalk

Marika Falk

Centrum för medicinsk teknik och fysik (CMTF)

Linda Pommer

Medicinsk fakultet

Enheten för biobanksforskning

Lena Jakobsson

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin

Kristina Lindblom

Lena Heldorsson Fjellström

​Institutionen för epidemiologi och global hälsa

​Ulrika Järvholm

​Miguel San Sebastian

​Wolfgang Lohr

Oscar Sedholm

​Institutionen för kirurgisk och perioperativ vetenskap

​Johanna Björnstig

Heléne Andersson

Institutionen för klinisk mikrobiologi

​​Sarita Nordström

Lena Richardt

Anna Dietrich

​Institutionen för klinisk vetenskap

​Helena Harding

​Patrik Hjelt

Institutionen för medicinsk biovetenskap

​​Clas Wikström

Institutionen för molekylärbiologi

Hanna Eriksson

​Institutionen för medicinsk kemi och biofysik

​Anna Shevtsova

​Institutionen för odontologi

Sari Korva

​Institutionen för omvårdnad

​Majken Hjalmarsson

Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering

Britt-Marie Eliasson

Maria Boström

Institutionen för strålningsvetenskaper

​Maria Wing

Heléne Andersson

​Carolina Hawranek

​Kansliet för medicin

​Lena Åminne

​Ola Nilsson

Wasif Ali

Umeå centrum för molekylär medicin (UCMM)

​Lina Sollén

​Wallenberg centrum för molekylär medicin vid Umeå universitet (WCMM)

​Mikael Stiernstedt

​Umeå centrum for comparative biology (UCCB)

 

Umeå centrum för funktionell hjärnavbildning (UFBI)

​Mikael Stiernstedt

​Institutionen för integrativ medicinsk biologi (IMB)

​Anita Dreyer-Perkiömäki

MIMS

​Nora Lehotai

Johan Henriksson

Utan fakultetstillhörighet

Arktiskt centrum vid Umeå universitet (Arcum)

​Anngelica Kristoferqvist

​Jonas Lidström

​Lärarhögskolan

​Marie Oskarsson

Christina Sander Nordin

Umarts - Umeå centrum för arkitektur, design och konst

Jon Svensson

Universitetspedagogik och lärandestöd (UPL)

​Hanna Karlsson

​Marie Friman

Jörgen Ivarsson

​​Curiosum

​Eva Johansson Lönn

​Marianne Eik

​Universitetsbiblioteket

​Susanne Sjöberg

​Josefin Rönngren

​Malin Nilsson

​Lina Karlsson

​Hanna Olsson

​Sanna Ulfsparre

​Niklas Lehto

​David Södermark

​Kristoffer From

Linus Talltjärn

Saga Nylund

Universitetsförvaltningen

Ekonomienheten

Oskar Brånin

Peter Nordin

Daniel Wahlström

Linnea Westberg

International Office

Jessica Bergström Grahn

​Alexandra Lindén

​Sandra Lundström

​Petra Käck

Internrevisionen

​Jonas Hansson

Universitetsservice

​Frida Fjällström

Alexandra Haglund

​Personalenheten

​Rosita Nilsson

​Elizabet Westerlund

Birgitta Berglund

​Studentcentrum

​Richard Hartvik

​Maria Rudberg

​Anita Engkvist

​Åsa Hammarberg

Thomas Wahlström

Jeanette Lundberg

​Kommunikationsenheten

​Ulrika Nordlander

Jonas Mattebo

Anna Svanbeck

​Anja Axelsson

Erik Vesterberg

​Annica Höglund

David Meyers

Jonas Ericson

​Ulrika Bergfors

​Gabriella Dekombis

​Anna Lawrence

​Marika Wahlberg

​Ida Åberg

​Magdalena Munther

​Andreas Borgström

​Lina Strömquist

​Boel Elmroth

​Johanna Fredriksson

​Maria Hammarström

​Malin Sunna

​Anna Lundström

Kristina Forsman Lindmark

Anja Sundberg

Marlene Lahti

Enheten för forskningsstöd och samverkan

​Lena Holmberg

Lotta Fjellner

​Planeringsenheten

Sara Rambe

Thomas Wahlström

​Universitetsledningens kansli

​Chatarina Wiklund

ITS

Elin Sköld

Alumni engelska

​Jessica Bergström Grahn

Kompetensutveckling

​Lena Holmberg

Lokalförsörjningsenheten

Lisa Redin

Enbart sidor på studentwebben

​​Designhögskolan

Jens Persson

Arkitekthögskolan

​Emelie El-Habta

​Erik Persson

Konsthögskolan

Robert Djärv

Övrigt

Bildmuseet

Alexandra Björnham​

Helena Vejbrink

​Mattias O Andersson

Martina Wolgast

Erik Hillbom

Innovationskontor Norr

Karin Borge Renberg

Erik Vesterberg
2022-06-20